Dziedziczenie na podstawie testamentu czy ustawy

prawo cywilne prawo spadkowe

Kolejną kwestią pojawiająca się w kwestii postępowania spadkowego jest sytuacja, w której spadkodawca sporządza testament. Należy zaznaczyć, że w naszej rzeczywistości prawnej jest to sytuacja raczej incydentalna, z reguły dotycząca osób dysponujących większym majątkiem. Zdecydowanie częściej zdarza się, że zmarły nie pozostawia testamentu. W tej sytuacji dziedziczenie po nim będzie następowało zgodnie z tzw. zasadami dziedziczenia ustawowego.

Polski porządek prawny przewiduje jakie osoby dziedziczą po śmierci zmarłego. Najczęściej będą to dzieci spadkodawcy i jego małżonek, którzy dziedziczą w częściach równych, z tym zastrzeżeniem, że część małżonka nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Zatem jeśli zdarzyłoby się, że spadkobrać ma małżonek i 4 dzieci zmarłego, małżonek nie może mieć mniejszej części w spadku niż jego czwarta część, tym samym pozostałe dzieci będą mieć części odpowiednio mniejsze. Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, że małżonek nie żyje, bądź któreś z jego dzieci zmarło przed nim, w tej sytuacji ustawa pozwala określić kto będzie spadkobiercą oraz określić w jakiej części spadku.

Musimy pamiętać, iż jeżeli został sporządzony testament należy przedstawić go w Sądzie spadku. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, zresztą nierzadka, w której jedno ze spadkobierców dysponuje testamentem i nie przedstawia go w Sądzie licząc na to, że przyniesie mu to określone korzyści. Jednak taki niepokorny spadkobierca, wbrew jego przypuszczeniom, nie tylko żadnych benefitów nie uzyska, ale narazi się na odpowiedzialność i wysokie grzywny ze strony Sądu.

Tym samym, jeżeli sporządzony został testament należy dołączyć go do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, aby Sąd mógł prawidłowo przeprowadzić postępowanie spadkowe.

Masz wątpliwości w tym zakresie, zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii!

Previous Post Next Post