Postępowanie spadkowe

prawo cywilne prawo spadkowe

Często zgłaszanym problemem jest kwestia przeprowadzenia postępowania spadkowego po bliskich osobach. Szczególnie w dobie pandemii trudno przejść obok tych kwestii obojętnie, gdy zwiększona śmiertelność jest faktem notoryjnym, potwierdzanym przez smutne statystyki zgonów. Śmierć jednostki pociąga za sobą dalekosiężne konsekwencje także w sferze prawej. Skutki te mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od tego, czy jednostka była właścicielem nieruchomości, posiadała znaczny majątek, a może tylko długi i zobowiązania. Abstrahując jednak od mnogości różnorodnych przypadków należy wskazać, co należy zrobić aby przeprowadzić postępowanie spadkowe po danej osobie.

W pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna złożyć do Sądu tzw. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jest to pismo, w którym osoba ta, będąca zwykle spadkobiercą, wskaże czego domaga się od Sądu, czyli po prostu stwierdzenia, że spadek nabyły określone osoby. Pismo składa się do Sądu Rejonowego ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, czyli zwykle tam gdzie spadkodawca przed śmiercią mieszkał.

Sporządzenie pisma nie jest trudne, jakkolwiek wymaga znajomości przepisów z zakresu postępowania cywilnego i prawa cywilnego, bowiem musimy spełnić określone przez ustawodawcę wymagania formalne, prawidłowo oznaczyć Sąd oraz strony - wnioskodawcę i uczestników postępowania. Należy również pismo opłacić, w chwili obecnej wnosi się zarówno opłatę od wniosku, jak opłatę również za zamieszczenie wpisu w rejestrze spadkowym. Możemy jednakowoż wnosić aby Sąd orzekł w określony sposób o kosztach postępowania.

W celu skonsultowania wszystkich zawiłości i przeprowadzenia postępowania w sposób prawidłowy można skorzystać z usług Kancelarii.

Next Post